Jelenia Góra dużo zyskała na wejściu Polski do Unii Europejskiej. To wszystko dzięki dotacjom, które do tej pory umożliwiają realizację wielu projektów w mieście. Mieszkańcy zwracają uwagę przede wszystkim na poprawę komunikacji miejskiej i transportu. Od 2004 roku pojawiło się wiele nowych dróg oraz poprawił się ogólny wygląd miasta. Dotacje z UE zostały przeznaczone m.in. na budowę inwestycji cieszącej się dużą popularnością także wśród turystów - Term Cieplickich. Budowa obiektu zaczęła się w 2010 i skończyła w 2014 roku. Projekt dostał z Unii Europejskiej prawie 20 mln zł, co stanowi 40 % wartości inwestycji ( całość została oszacowana na 48 milionów złotych).
Dodatkowe pieniądze zostały także przeznaczone na edukację. Jak można przeczytać na oficjalniej stronie miasta: "Celem projektu jest udzielenie wsparcia 10 jeleniogórskim szkołom poprzez dofinansowanie zajęć wyrównawczych i kółek zainteresowań, objęcie uczniów szczególnie uzdolnionych programem stypendialnym, dofinansowanie studiów podyplomowych i kursów doskonalących dla nauczycieli oraz wyposażenie szkolnych pracowni". Projekt ten został wprowadzony w sierpniu 2016 roku i potrwa do czerwca 2018 roku oraz przeznaczono na niego prawie 1,5 mln zł.
W ciągu ostatnich lat widać dużą poprawę także w obszarze zatrudnienia w Jeleniej Górze. Stopień bezrobocia waha się tam od 4,2 - 4,5 % i jest prawie dwukrotnie niższy niż w całej Polsce. Unia Europejska na pewno przyczyniła się do poprawy stanu miasta po utraceniu statusu stolicy województwa w 1999 roku, a efekty tych działań są obecnie bardzo widoczne.
Źródło: http://jeleniagora.pl/content/wysoka-jakość-edukacji-podstawowej-gimnazjalnej-i-ponadgimnazjalnej-w-jeleniej-górze-dzięki, http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/cieplice-unia-dofinansuje-baseny-termalne,356136,art,t,id,tm.html
Zdjęcie: http://plywalnieibaseny.pl/najwieksza-atrakcja-w-miescie/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz