niedziela, 5 lutego 2017

Charakterystyka i krótka historia miasta

Data założenia: XII wiek
Województwo: dolnośląskie
Powierzchnia: 109,22 km²
Liczba ludności (30.06.2016): 80 889 tys.
Prezydent: Marcin Zawiła


 Początki miasta sięgają czasów piastowskich, a legenda przypisuje jego założenie Bolesławowi Krzywoustemu w 1108 roku. Jednak pierwsze źródła pisane pochodzą dopiero z końca XIII wieku. Było to wówczas pierwsze miasto w podkarkonoskiej kotlinie, które dodatkowo leżało na przecięciu się lokalnych szlaków handlowych.

 Okres pomyślnego rozwoju Jelenia Góra przeżywała pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich, którzy otoczyli miasto murami i obdarzyli szeregiem przywilejów. Po wymarciu tej linii piastowskiej, Jelenia Góra wraz z całym księstwem przeszła w 1392 roku pod panowanie czeskie. Od zasiadających na praskim tronie Jagiellonów otrzymała dużą samodzielność i prawo bicia własnej monety, a w 1519 roku przywilej corocznych jarmarków.

 W drugiej połowie XVI w. w mieście i okolicach rozpoczęła się produkcja płócien lnianych zwanych woalami. Handel nimi okazał się z czasem bardzo zyskowny. Niestety wojna trzydziestoletnia (1618-1648) raptownie przerwała tę dobrze zapowiadającą się koniunkturę. W 1742 roku, kiedy to Śląsk został zbrojnie wcielony do państwa pruskiego,  miasto zostało odcięte od dotychczasowych rynków zbytu. W tym też czasie zmieniła się koniunktura na rynkach światowych, gdzie rękodzielnicza produkcja spod Karkonoszy była wypierana przez tańsze wyroby mechanicznych tkalni angielskich. Oba te czynniki doprowadziły do całkowitego upadku tkactwa w Jeleniej Górze i okolicach. W XIX w. wybudowano nowe fabryki oraz zaczął wzrastać ruch turystyczny w Karkonoszach, dla którego Jelenia Góra stanowiła naturalną bazę wypadową. Na potrzeby gości zaczęto wznosić hotele, pensjonaty i restauracje, rozpoczęto produkcję żywności oraz pamiątek. Do dalszego wzrostu gospodarczego przyczyniło się doprowadzenie do Jeleniej Góry linii kolejowych. W 1866 roku od strony Zgorzelca i w 1867 roku od strony Wrocławia.

 W trakcie działań wojennych w 1945 roku Jelenia Góra nie doznała żadnych zniszczeń. Miasto także stało się stolicą kulturalną Dolnego Śląska. Już w sierpniu 1945 roku rozpoczął swą działalność miejscowy teatr, funkcjonowało archiwum, przymierzano się do otwarcia muzeum, rozpoczęto nauczanie w wielu nowych szkołach. Otwarto wiele zakładów przemysłowych, w tym jedyne wtedy w kraju zakłady optyczne.

  Do 1975 roku Jelenia Góra była wydzielonym miastem powiatowym i w tym samym roku została stolicą nowego województwa , na co miała wpływ jej silna pozycja gospodarcza i kulturalna. W 1976 roku do Jeleniej Góry przyłączone zostały Cieplice Śląskie Zdrój, Sobieszów, Maciejowa, Goduszyn. W ten sposób powstał największy ośrodek miejski w Sudetach Zachodnich.

 Obecnie Jelenia Góra posiada status miasta na prawach powiatu, stanowiąc tzw. powiat grodzki. W ostatnich latach przyłączono do niej Jagniątków, co spowodowało przesunięcie granic administracyjnych miasta do granicy z Czechami.

Źródło: http://jeleniagora.pl 
Zdjęcia: http://kultura.jeleniagora.pl/content/jarmark-staroci-i-osobliwości, http://fotopolska.eu/359798,foto.html,http://ratusze.karr.pl/jelenia-gora-ratusz.html



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz