niedziela, 5 lutego 2017

Uroki Jeleniej Góry


 W rozmowie z rzecznikiem prasowym Jeleniej Góry - Cezarym Wiklikiem, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy dotyczących najnowszych inwestycji oraz tego co warto zobaczyć w mieście.
"Jelenia Góra jest tak położona w Kotlinie Jeleniogórskiej, że ciążą ku nam miejscowości Karkonoszy – Karpacz, Szklarska Poręba, i Gór Izerskich – Świeradów-Zdrój. Goście tamtejszych miejscowości przyjeżdżają do Jeleniej Góry, w której:
Istnieją wyjątkowej urody kościoły różnych wyznań, poza rzymsko - katolickimi, także ewangelickie, prawosławne, Adwentystów Dnia Siódmego, Zielonoświątkowców – wszystkie są zabytkami wysokiej klasy. 
Z muzeów: Karkonoskie (regionalne), Przyrodnicze, Karkonoskiego Parku Narodowego, czy Muzeum Miejskie – dom Gerharta Hauptmanna (tutejszego noblisty z dziedziny literatury z 1912 r.). Istnieje tu cała sieć ścieżek rowerowych (ponad 60 km), które są początkami tras tzw. euro regionalnych, to znaczy – wychodzących do Czech i Niemiec.  Z zabytków techniki – elektrownie wodne pochodzące z początków XX w., a także izba muzealna komunikacji miejskiej (tramwaje jeździły tu od 1897 do 1969 r.). 
Gości przyciągają liczne festiwale: do niedawna był organizowany Festiwal Światła (styczeń), później Wiosna Cieplicka (maj), Festiwal Rowerowy MTB („twarzą” miasta w tym zakresie jest Maja Włoszczowska, medalistka m.in. z Rio de Janeiro), Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, prowadzony tu od ponad 30 lat. Są – Festiwale Szkła (z Czechami), Festiwal Filmów Niezależnych ZOOM – Zbliżenia.
W Jeleniej Górze jest kilka zamków i pałaców, od średniowiecznych (Chojnik), do barokowych – pałac Schaffgotschów i Paulinum, należą one do grupy kilkudziesięciu takich budowli znajdujących się na granicy miasta i sąsiadujących gmin, znanej pod nazwą Dolina Pałaców i Ogrodów. Można powiedzieć tak: w promieniu 50 km od Jeleniej Góry mamy co najmniej 60 obiektów pałacowych i zamkowych, wartych zwiedzenia, przy czym wiele z nich stanowi unikalną wartość, co powoduje, że podejmowane są starania, by ten obszar wpisać do dziedzictwa historycznego pod auspicjami UNESCO. Można tu uprawiać spadochroniarstwo, szybownictwo (istnieje Areoklub Jeleniogórski), a wiosną nawet kajakarstwo górskie na rzece Bóbr."

Zachwycająca jest także przyroda, jak pisze Cezary Wiklik: "Na terenie Jeleniej Góry znajduje się ok. 100 ha parków, ok. 450 ha lasów komunalnych, a niemal 1/5 miasta zajmuje obszar Karkonoskiego Parku Narodowego. Z centrum miasta rozpościera się widok na Karkonosze, a z Góry Szybowcowej (górującej nad osiedlem Zabobrze) rozciąga się cała panorama Karkonoszy, z częścią Gór Izerskich i Rudaw Janowickich. To położenie sprawia, że jest Jelenia Góra jest niezwykle atrakcyjna także na co dzień."
Atrakcji jest mnóstwo, nie pozostaje więc nic innego jak podróż do Jeleniej Góry i zobaczenie tego wszystkiego na własne oczy.
Zdjęcia: https://feni.flog.pl/wpis/6854804/festiwal-swiatla-jelenia-gora,http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?22555-Post-a-random-picture-about-your-country/page322

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz